Cyfrowa łąka Chizruu
ocena: 0+x
opFzDRx.jpg

SCP-PL-136 pokryty differentia specifica ████ ████████

Identyfikator podmiotu: SCP-PL-136

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: SCP-PL-136 przechowywany jest w drewnianej szkatułce o wymiarach 15 x 22,5 [cm], pozyskanej wraz z obiektem. Dostęp do klucza posiada wyłącznie dr Strovski, a wszelka interakcja z obiektem może mieć miejsce jedynie za jego zgodą.

Opis: SCP-PL-136 przechowywany jest w szkatułce o zaokrąglonym wieczku. Zamontowany w niej zamek wyraźnie nie pasuje do całości. Wysoce prawdopodobnym jest, że nie był on częścią pierwotnego projektu szkatułki. Otwiera go jedynie dołączona, odłamana część klucza. Fragment ten jest srebrny i gładki, prócz elementu oplatającego oczko, który przypomina skręcone ze sobą, niewielkie kości oraz wyszczerbień, powstałych najprawdopodobniej w chwili złamania. Wewnętrzny mechanizm zamka dopasowany jest do tychże wyszczerbień.

SCP-PL-136 to stary notatnik oprawiony w kozią skórę, którego bok opleciony jest posrebrzanym rzemieniem z wyrytymi igłą słowami Ecce homo ("Oto człowiek"). Ten sam napis znajduje się na wyłamanym zamku, najprawdopodobniej zniszczonym przez niewprawne użycie klucza, którego część nadal znajduje się wewnątrz mechanizmu. Pomimo uszkodzeń SCP-PL-136 można bez problemu otwierać, gdyż złamanie klucza nastąpiło w czasie, kiedy notatnik pozostawał otwarty. Zamek najprawdopodobniej uległ zniszczeniu wskutek gwałtownej próby zamknięcia notatnika.

Okładka SCP-PL-136 jest poszarpana, a napis, który niegdyś ją zdobił, niemożliwy do rekonstrukcji. Na całej oprawie notatnika znajdują się głębokie zarysowania, wyglądające jak ślady po pazurach, jednak dokładniejsza analiza wykazała, że stworzono je ręką człowieka. Pod kozią skórą odnaleziono fragmenty połamanych, ludzkich paznokci oraz plamki zaschniętej krwi.

Na wewnętrznej stronie okładki znajduje się anonimowa dedykacja:

Ad persona John Locke,
gratulor tibi de mori tuo. Spero nos familiares mansuros. 27 October 17041

Wydaje się, że powyższa dedykacja nie ma związku z treścią notatnika oraz jego działaniem anomalnym. Dedykacja została napisana w przeddzień śmierci John'a Locka. Trwają badania mające na celu ustalenie czy ma ona jakikolwiek związek z jego zgonem.

Na pierwszej stronie ozdobnym tekstem napisano słowa NON TABULA RASA2, na zasadzie lustrzanego odbicia ostatnia strona zawiera napis TABULA RASA3. Przy pośrednim kontakcie z notatnikiem (na przykład dłonie w rękawiczkach) pozostałe strony obiektu pozostają puste. W przypadku bezpośredniego dotknięcia SCP-PL-136, strony pokrywają się słowami. Kształt liter ulega zmianie w zależności od osoby trzymającej notatnik i staje się łudząco podobny do charakteru pisma osoby używającej obiektu.
Podczas trzymania SCP-PL-136 tester nie odczuwa żadnego dyskomfortu, jednakże gdy odłoży notatnik, na jego dłoniach można zaobserwować mnóstwo krwawych ranek o długości nieprzekraczającej 3 [mm].

SCP-PL-136 powraca do fazy nieanomalnej minutę po przerwaniu bezpośredniego fizycznego kontaktu z użytkownikiem.

Notatka z dnia 17 marca ████:

Gdybym po tylu latach pracy w Fundacji jeszcze wierzył w takie rzeczy, powiedziałbym, że SCP-PL-136 wykorzystuje pewien rodzaj Magii Krwi.
— dr Strovski

SCP-PL-136 po bezpośrednim kontakcie z ludzką skórą, zapełnia się informacjami o osobie trzymającej podmiot. Dane te składają się jedynie z wpisów, które określają charakter danej osoby lub kształtują jej światopogląd. Innymi słowy, SCP-PL-136 staje się zbiorem jej differentia specifica4. Z obiektu można wówczas dowiedzieć się na przykład czego dany użytkownik się obawia, czy jakie są jego gusta smakowe, ale nie gdzie mieszka lub skąd pochodzi.

Mimo, że wpisy w notatniku wydają się być napisane czarnym atramentem, osoba wykorzystująca SCP-PL-136 może bez problemu usunąć je, przesuwając opuszkiem palca po słowach. Wówczas traci ona wymazaną przez siebie cechę. Analogicznie możliwe jest wzbogacenie testera o nową cechę, zapisując odpowiednią notatkę w SCP-PL-136. Przyrząd, za pomocą którego sporządzono wpis, nie jest istotny. Niezależnie od formy przyboru piśmienniczego po wprowadzeniu notatki jej kolor zmienia się na atramentową czerń.

Samo zapoznanie się z wpisami notatnika nie wywołuje żadnego efektu anomalnego. Jedynie przekartkowanie do ostatniej strony po wcześniejszym odczytaniu fragmentu lub całości obiektu ma wpływ na osobę testującą SCP-PL-136. Po wykonaniu tej czynności i wypowiedzeniu na głos lub/i w myślach słów TABULA RASA tester zostaje pozbawiony przeczytanych wcześniej differentia specifica. Wówczas wpisy dotyczące wspomnianych wcześniej cech blakną, ale nie znikają. Efekt ten jest inny niż w przypadku ich wymazania, ponieważ osoba wykorzystująca SCP-PL-136 nie wykazuje żadnych oznak powiązania z daną cechą. W przypadku jedynie wymazania notatki, tester czuje się nieswojo w sytuacjach, w których w zwyczajnych okolicznościach usunięta differentia specifica byłaby wymagana. Odczuwa on wówczas psychiczny dyskomfort.

Notatka z dnia 19 marca ████:

Tester 02 nazwał to zjawisko "swędzeniem części mózgu, które nie istnieją".
— dr Strovski

Przeczytanie całości notatnika, wraz z kończącym go pojęciem TABULA RASA skutkuje całkowitym pozbawieniem testera wszelkich differentia specifica. Staje się on dosłownie "niezapisaną kartką" lub, potocznie mówiąc, "pustą skorupą". Wciąż jest zdolny do wykonywania wszystkich ludzkich czynności, ale robi to bez zainteresowania i typowych dla człowieka barier moralnych. Przykładowo osoba taka nadal spożywa posiłki, ale nie ma dla niej znaczenia ich skład czy smak.

Notatka z dnia 21 marca ████:

Niech ktoś zmusi Testera 03, żeby wpisał do tego swojego głupiego notatnika wielkimi literami, że ŻUCIE BUTÓW DOKTORA STROVSKIEGO NIE JEST JEGO PASJĄ.
— dr Strovski

Notatka z dnia 22 marca ████:

I niech tam doda, że połykanie ich, też nie.
— dr Strovski

Przeczytanie notatnika od końca do początku, tzn. od słów TABULA RASA DO NON TABULA RASA skutkuje przywróceniem wszystkich utraconych cech użytkownika. Wówczas wyblakłe słowa na powrót nasycają się czarnym atramentem.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License