Biuro (sandbox) Dr_Blackpeace II

Moc Utraconego Świata HUB

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla id malesuada nibh. Proin ut rhoncus tellus. Nunc eleifend rhoncus lectus, non vestibulum mi blandit eget. Morbi iaculis euismod feugiat. Donec justo elit, rhoncus ac lectus sit amet, varius posuere libero. Nunc ullamcorper justo lorem, vel blandit urna egestas a. Nam at convallis turpis. Nullam imperdiet ligula at cursus gravida. Ut non efficitur dui. Aliquam id urna et lacus dictum blandit vel vel felis. Donec efficitur ante ex, vitae tristique ligula iaculis in. Morbi et dictum purus. Etiam ac nisi varius, fermentum lorem at, bibendum elit. Mauris tempor est a malesuada.

XX wiek nazywany był wiekiem wynalazców. Od wielu lat, kolejne wybitne jednostki prezentowały światu swoje dzieła, ukazując nieznane wcześniej rozwiązania znanych i nieznanych problemów, otwierając przed ludzkością drogę do nowego, lepszego jutra.

Wielu spośród uzdolnionych inżynierów mogło pochwalić się zacnymi, autorskimi odkryciami, ukazywanymi masom w różnoraki sposób, od spontanicznych pokazów do całych targów nauki. Dużą rolę w ukazywanych wynalazkach odgrywała elektryczność.

Pewien francuski inżynier, równie uzdolniony co kreatywny odkrył niezwykłe źródło mocy, podobne do elektryczności, jednakże znacząco różniące się od niej. Z pomocą niektórych zainteresowanych zdołał stworzyć nową technologię, którą zaczął badać i rozwijać, szukając dla niej zastosowania. Wynikiem tego stworzył jakże niecodzienną, nową i dziwną maszynę. Stworzył człowieka z metalu, nie oddychającego, nie muszącego jeść, pozbawionego serca a jakże zdając się posiadającego duszę w pełni jej znaczenia. Człowiek z metalu wymagał tylko zasilenia mocą swojego wynalazcy, gdyż zwyczajna elektryczność nie wystarczała do jego funkcjonowania.

Maszyną zainteresowały się tłumy, od razu zaczęto szukać dla niej zastosowań w życiu codziennym, od pełnienia obowiązków służby po wykonywanie prac robotniczych, tak samo jak pojawiły się tudzież przewidywane głosy o powiązania z samym diabłem. Dzienniki drukowane głośno omawiały dzieło wynalazcy, ochrzczonego wnet mianem Wielkiego Konstruktora, jaki to tytuł najwyraźniej mu przypodobał.

Równocześnie wybił się inny, równie uzdolniony wynalazca z nieodległej Belgii, który badał wszelkie sposoby wykorzystania dziwnej energii do ułatwienia komunikacji. Próby i błędy naprowadziły go do wykorzystania jako nośnika informacji samego blasku światła dziennego, kiedy to zaprezentowany wynalazek, wydawać by się mogło składający się jedynie z dwóch pokaźnych rozmiarów żarówek ustawionych w znacznej odległości zdołał połączyć ze sobą parę oddalonych od siebie rozmówców, którzy prowadzili dyskusję równie prosto co przy użyciu aparatu telefonicznego. Niesamowity sposób okiełznania światła i przekazywania sygnału sprawił, że wynalazca doczekał się ciekawego miana Sygnalisty.

Wkrótce potem światło dzienne ujrzała dziwna maszyna, określana mianem jedynie prototypowej a wyglądająca jak solidny, gruby dzwon, pozbawiony serca i owinięty pozornie chaotyczną konstrukcją elektryczną, podłączoną do równie dziwnego urządzenia, będącego sterem całej maszyny. Dziwny dzwon, ku zaskoczeniu pierwszych widzów po zasileniu energią, która ponownie okazała się dziwną mocą, uniosła się nad ziemię i sunęła lekko, niczym pióro niesione wiatrem. Konstrukcja wydobywała przy tym ciche, rezonujące dźwięki, przypominające bijące w oddali dzwony. Jej wynalazca, inżynier z Kanady, twierdził iż najwięcej sukcesu zawdzięcza pomocy Wielkiego Konstruktora, który podjął się wszelkich starań, aby maszyna mogła działać tak, jak powinna. Ponieważ inżynier był również znakomitym ludwisarzem a jego zamiłowanie do elektryczności było również dobrze odbierane, w publice nazywany był interesującym tytułem Mechanika Dzwonów.

Inżynierowie z powodu swoich zasług i widocznym przyjacielskim stosunkom między sobą dla dzienników znani byli jako Trzej Wielcy Wynalazcy, dzięki którym świat miał się wkrótce zmienić.

Rewolucja życia miała być kwestią zaledwie kilku lat, jeżeli nie kilkunastu miesięcy.

Jakże trafne było to stwierdzenie.

Ponieważ wkrótce napięcia między narodami i władcami nie mogły dalej trzymać pokoju w ryzach.

Wybuchła wojna, która na zawsze zmieniła ten świat.


Prace wprowadzające:

Lektura poniższych prac jest obowiązkowa, aby zaznajomić się z podstawami kanonu.

SCP-PL-135

SCP-PL-293

SCP-PL-237


zygotka.png
 • 1 sierpnia 2015 — Odkrycie i zabezpieczenie SCP-PL-135.
 • 8 sierpnia 2015 — Na skutek naprawy obiektu SCP-PL-135-L uzyskano informacje dotyczące genezy obiektu. Pierwsza wzmianka o Wielkim Konstruktorze (PoI-135-1-18) i Warsztacie.
 • Od II połowy 2015 roku — Epizodyczne odkrywanie obiektów anomalnych zaklasyfikowanych jako stworzone przez Wielkiego Konstruktora.
 • 21 grudnia 2015 — Efektem badania pozyskanych obiektów Wielkiego Konstruktora Fundacja potwierdza odkrycie istnienia Prądu Dziwnego. Anomalia zostaje zaklasyfikowana jako SCP-PL-237.
 • 13 lipca 2018 — Odkrycie i zabezpieczenie SCP-PL-293. Pierwsze badania i odkrycie wymiaru Theta-Rho-14.
 • Lipiec - sierpień 2018 — Eksploracje badawcze wymiaru Theta-Rho-14.
 • 11 październik 2019 — Pozyskanie SCP-PL-273. W związku z zaginięciami personelu właściwości obiektu zostały zaklasyfikowane jako stanowiące zagrożenie, nie podjęto dalszych działań badawczych.
 • 1 grudnia 2019 — Powrót jednej z zaginionych osób. Odkrycie Eteru i kontynuacja badań.
 • 29 luty 2020 — Obserwacja łuny sygnałowej wewnątrz Eteru. Dogłębna analiza dokumentacji pozyskanej wraz z obiektem wraz z posiadaną wiedzą na temat Prądu prowadzą do poznania prawdziwego przeznaczenia SCP-PL-237.
 • 16 kwietnia 2020 — Ponowne badanie instalacji wykorzystanej w SCP-PL-293. Odkrycie zastosowania w niej technologii Prądu.

Pierwszy pomysł połączenia właściwości obiektów, utworzenie projektu Bramy

Prace nad Bramą i wykonanie prototypu

Uruchomienie prototypu, dokonanie poprawek

Ponowne uruchomienie Bramy, utworzenie przejścia.

Odkrycie Warsztatu i

Badania Fundacji wewnątrz wymiaru

Budowa prowizorycznej strefy wymiarowej wewnątrz WarsztatuPostacie

Ludzie

Właściwie Nicolas Guichard. Główna postać w kanonie, francuski inżynier-wynalazca, którego dalekie korzenie rodzinne sięgają do Polski. Niewyjawionym sposobem odkrył nadnaturalną energię, która do złudzenia przypomina prąd elektryczny i podjął się badania jej właściwości oraz poszukiwania praktycznych zastosowań użycia zjawiska, które nazwał po prostu Prądem. Dzięki wynikom jego pracy wkrótce społeczeństwo przełomu XIX i XX wieku weszło w skok technologiczny, który dla nas znany jest ze znacznie późniejszych czasów i trwający znacznie dłużej. Nicolas zaczął stosować obwody zasilane Prądem, natomiast udoskonalenie dopiero co wynalezionych pierwszych lamp elektronowych sprawiło, że stworzył własną elektronikę działającą na znanych jedynie jemu zasadach i prawach. Za największe osiągnięcie Guicharda uznano zbudowanie automatu przypominającego człowieka, czyli dla nas zwyczajnego robota, dzięki czemu doczekał się miana Wielkiego Konstruktora. Wkrótce rozpoczął produkcję robotów na większą skalę, co niemal natychmiast zniweczył wybuch wojny. Na polecenie ówczesnego rządu pomógł przy budowie Molochów, natomiast po ich zdziczeniu przeniósł się do opuszczonych zakładów produkcyjnych, w których znalazł idealny azyl, rozbudowując go dzięki niezliczonym robotom o określonych rolach. Stopniowo udoskonalał tam technologię Prądu, wykorzystując ją w swoich wynalazkach i tworzonych urządzeniach. Ze względu na prywatną przypadłość Nicolasa, jaką było uzależnienie od spożywania eteru dietylowego, popularnego w jego czasach, spora część jego dzieł była nieco dziwaczna pod względem nie tyle wyglądu, co samego funkcjonowania. Wraz ze swoim towarzyszem Sygnalistą postanowili wyjaśnić, dlaczego Molochy zbuntowały się i poczęły niszczyć wszystko dookoła. Po odkryciu prawdy postanowili znaleźć inne miejsce do zamieszkania, wykorzystując przy tym dawne odkrycie Sygnalisty — teoretyczna przestrzeń Eteru, która może połączyć ze sobą dwa równoległe światy, gdzie warunkiem musiało być istnienie Prądu w tym drugim. Gdy dowiedział się o możliwym ataku Pogorzelców, postanowił podjąć środki mające na celu ochronę dzieła swojego życia. Po zniszczeniu Warsztatu jego los pozostaje nieznany.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Azad_Amirov.jpg

Roboty

Pierwszy robot humanoidalny zbudowany przez Wielkiego Konstruktora, który swoje działanie zawdzięcza w pełni właściwością Prądu. Dzięki wpływowi anomalnej energii posiada świadomość i rozumność, które z czasem wyewoluowały do stopnia tożsamego z istotą ludzką. Był towarzyszem Wielkiego Konstruktora w czasach zarówno przed wojną, jak i w jej trakcie oraz po zakończeniu. Posiada typ rozumowania i umiejętności swojego stwórcy, zachowując przy tym własną, oryginalną osobowość — jest w stanie samodzielnie zaprojektować i stworzyć innego robota. Po upadku Warsztatu pozostał w kompleksie, próbując uporządkować pozostałości dawnej świetności i nawiązać łączność z wymiarem alternatywnym dla siebie (czyli z naszą rzeczywistością) aby dowiedzieć się, w jakim stopniu ewakuacja Warsztatu zakończyła się powodzeniem. Niepewny losu swojego stwórcy zebrał i zabezpieczył wszelkie materiały dotyczące jego osoby i historii swojego świata.


Lokacje

Rzeczywistość alternatywna, częściowo podobna do naszej. Odkrycie Prądu spowodowało niebywały skok technologiczny, pozwalający na znajdowanie nowych rozwiązań dla wielu dotychczasowych problemów. Świetlaną przyszłość zniweczył wybuch konfliktu zwanego wielką wojną, na skutek którego cały kontynent przestał być zdatny do przeżycia. Fundacja odkryła wymiar przy pomocy SCP-PL-293 i rozpoczęła pierwsze eksploracje, a stanięcie twarzą w twarz z rzeczywistością pełną z pozoru absurdalnych elementów spowodowała czasowe przerwanie dalszych prac. Niespodziewane przedostanie się do wymiaru poprzez wybudowaną Bramę spowodowało dalsze poznanie wymiaru i jego historii, głównie poprzez relacje i materiały archiwizowane przez Racjonalizatora; Fundacja postawiona w nowym świetle sprawy kontynuuje badanie wymiaru na własną rękę. Nie jest wiadome, w jakim stanie znajduje się reszta owego świata, gdyż eksploracja tak odległych terenów jest tyle utrudniona, co niewykonywalna. Istnieją pogłoski, iż w niektórych odległych krańcach kontynentu wybudowane zostały specjalne mury mające na celu zapobiec ekspansji Molochów poza terytorium Europy.


Rzeczywistość Pogorzeliska

Konflikt tożsamy historycznie z I wojną światową. Jest to ostatnia wojna, jaka miała miejsce w świecie Pogorzeliska w ogóle. Działania zbrojne mające miejsce podczas konfliktu były wyjątkowo krwawe i dopuszczono się używania broni, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Wielka wojna początkowo przebiegała w sposób podobny jak I wojna światowa, jednak wszystko zmieniło się od pierwszego użycia w niej Piołunu. Z czasem konflikt zbrojny przerodził się w psychodeliczną sieczkę, gdyż nikt nie wiedział już, o co tak naprawdę walczy i z kim. Powtarzalne jak na zapętlonym nagraniu hasła propagandowe, brak kontaktu z dowództwem i nieklarowne rozkazy spowodowały, że front żył własnym życiem, kierując się zasadą wykonywania obowiązków dla ich samej realizacji, bez względu na ich irracjonalność — przez to powstały m.in. rozległe i chaotyczne linie umocnień, nie służące tak naprawdę do niczego praktycznego, kiedy to żołnierze zmuszani byli do ich budowy "bo trzeba", natomiast wiele ruchów wojsk i działanie infrastruktury odbywało się jedynie dla samego powielania poprzednich rozkazów i planów, które już dawno straciły na znaczeniu. Wszystkie te działania spowodowały, że wielka wojna otrzymała również miano "dziwnej", a terytorium kontynentu coraz bardziej zamieniało się w jałową pustynię pełną gruzu i popiołu. Nadzieję widziano w zbudowaniu cudownej broni, jaką miały być maszyny zwane Molochami, będące ostatecznym ciosem wydanym we wroga wszystkimi pozostałymi siłami. Plan zawiódł, gdy Molochy odmówiły posłuszeństwa i zaczęły atakować wszystko, na co tylko się natknęły. Ostatecznie wojna nigdy nie zakończyła się oficjalnie, jednak praktycznie jej kres ustanowił upadek obydwu stron konfliktu. Ponieważ wojna trwała również poza kontynentem europejskim, jej skutki odczuwalne były na całym świecie. Z poziomu stanowiska, na którym znajduje się Fundacja nie ma możliwości, aby zdobyć te informacje.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Royal_Irish_Rifles_ration_party_Somme_July_1916.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Battle_of_the_Somme,_July-november_1916_Q4218.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:British_55th_Division_gas_casualties_10_April_1918.jpg


O kanonie

Fabuła kanonu w dużej mierze opiera się wokół postaci Wielkiego Konstruktora, który to za sprawą odkrycia anomalnej energii elektrycznej o wielu nietypowych właściwościach zdołał zostać bardzo ważną postacią swoich czasów i swojego świata. Równocześnie w tle przetacza się historia wielkiej wojny, która zaistniała w owym świecie i doprowadziła do jego zakłady. Wielki Konstruktor uczestniczył w tych wydarzeniach, aby następnie osiąść w swojej samotni dookoła wyjałowionych pustkowi, żeby kontynuować twórcze dzieło, czego efektem jest niezliczona ilość "wynalazków" — wszelkiego rodzaju obiektów napędzanych anomalną energią elektryczną, które następnie pozyskuje Fundacja. Jednocześnie krok po kroku kolejne odkrycia doprowadzają ją do przybliżenia pochodzenia tych artefaktów i poznania anomalnej energii, by następnie za sprawą pozyskania tajemniczego pierwszowojennego czołgu zdolnego do teleportacji i połączenia ze sobą wszystkich faktów ostatecznie stanąć twarzą w twarz z historią straconego świata.


Pisanie prac w kanonie

Kanon ten charakteryzuje się faktem występowania w nim kilku różnych rodzajów prac i nie jest to podział na raporty czy opowieści. Stosunkowa wielowątkowość kanonu sprawia, że pole do manewru jest szerokie i ogranicza się jedynie do wyboru, o którym elemencie fabuły chcesz napisać.

Oczywistą, podstawową i nie wymagającą argumentacji sprawą jest właśnie znajomość fabuły i podstawowych założeń Mocy Utraconego Świata. Najlepszym rozwiązaniem jest lektura wszystkich fundamentalnych prac aby zrozumieć, o czym tak naprawdę kanon jest.

Streszczając podstawy, oto najważniejsze informacje fabularne kanonu. Kolejność przypadkowa:

 • Istnieje świat równoległy zniszczony przez I wojnę światową;
 • Istnieje anomalny prąd elektryczny sprawiający, że maszyny mogą uzyskać świadomość bądź robić inne nietypowe rzeczy;
 • Fundacja potrafi korzystać z tej energii, ale nie potrafi jej wyjaśnić, gdyż nie zna podstaw fizycznych za nią stojących;
 • Ze świata równoległego wywodzi się Wielki Konstruktor, który za pomocą anomalnego prądu stworzył armię robotów i niezliczoną ilość obiektów…
 • … które trafiły do naszego świata i Fundacja je zabezpiecza.

I to w zasadzie najbardziej ogólne rzeczy, które musisz wiedzieć. Cała reszta wywodzi się z powyższych i jest opisana w poszczególnych pracach.

Wracając do pisania. Znając podstawy pora poszerzyć swoją wiedzę. Oczywiście nikt nie wymaga od ciebie czytania wszystkich prac kanonu od razu, jednakże aby zacząć tworzyć własny wkład w historię, dobrze by było zapoznać się z innymi pracami, które pomogą ci zrozumieć poszczególne wątki. Poniżej zaprezentowane są rodzaje prac w kanonie wraz ze wskazówkami i wymaganiami.

Prace opisujące dzieła Wielkiego Konstruktora: Podstawowy rodzaj prac w kanonie, będący głównie raportami opisującymi dzieła WK pozyskane i zabezpieczone przez Fundację. Aby dobrze napisać taką pracę, przeczytaj SCP-PL-135 i SCP-PL-237. Pierwszy z nich jest przodownikiem postaci Wielkiego Konstruktora na witrynie, opisuje całokształt jego obiektów. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak wyglądają i czym cechują się dzieła stworzone przez tę postać. Drugi z raportów opisuje anomalną energię zwaną Prądem wykorzystywaną przez WK. Lektura niniejszego pozwoli ci zrozumieć, jak oddziałuje ta energia na obiekty elektryczne, jakie wywołuje w nich reakcje, jak wyglądają maszyny poprawnie ją wykorzystujące. Dodatkowo zalecane jest, aby przeczytać kilka innych prac opisujących dzieła Wielkiego Konstruktora, aby bardziej wczuć się w ich atmosferę i mniej więcej zrozumieć temat przewodni.

Rzeczy, które musisz wiedzieć:

 • Dzieła Wielkiego Konstruktora to zawsze urządzenia zasilane elektrycznie za pomocą Prądu i to jemu zawdzięczają swoje różne nietypowe reakcje.
 • Im bardziej szczegółowo opisujesz działanie obiektu, tym lepiej.
 • Im bardziej dziwny jest obiekt, tym lepiej. Nie musi być to od razu robot, popuść wodzę fantazji.
 • Placówka dedykowana przechowywaniu obiektów WK to Techniczny Ośrodek PL-37 i stanowi o tym fabuła kanonu. Jeżeli nie masz dobrego uzasadnienia, to nie zmieniaj miejsca przechowywania swojego obiektu.
 • Jeżeli przynajmniej minimalnie znasz się na elektryce/elektronice/elektromechanice, to będzie bardzo duży plus i pomoc jednocześnie.

Seria "Elektryczne Opowieści": Są to prace, w których bohaterami są dzieła Wielkiego Konstruktora nie zabezpieczone przez Fundację. Fabuła serii odnosi się do obiektów, które niepoprawnie zostały wysłane do naszego świata i zabłądziły w czasoprzestrzeni, pojawiając się w losowym miejscu Układu Słonecznego i samego czasu. Nie musisz tu opisywać, jak działa obiekt będący bohaterem swojej pracy, wystarczy że wymyślisz dowolny i stworzysz wokół niego ciekawą historię. Przykładowo może to być robot, którego wysłało na księżyc Jowisza Europę lub taki, który wylądował w PRLowskiej przetwórni lin i drutu. Dowolność naprawdę gra tu największą rolę.

Rzeczy, które musisz wiedzieć:

 • Dzieło Wielkiego Konstruktora, które będzie bohaterem twojej pracy nie jest zabezpieczone przez Fundację i z jakiejś przyczyny nie może/nie będzie/jeszcze nie jest.
 • Fabuła opiera się dookoła "przygód", jakie dzieło będzie doświadczać w twojej pracy.
 • Im bardziej losowe miejsce i czas, tym lepiej.
 • Seria z domysłu inspirowana jest "Bajkami Robotów" Lema, zatem jeżeli czytałeś bądź częściowo znasz to dzieło, wiesz o czym mowa.

Prace opisujące historię bądź odnoszące się w jakiś sposób do samego świata Pogorzeliska: Przede wszystkim największy problem stanowi tutaj konieczność znajomości podstawowej, kanonicznej historii tego świata. Twoja obowiązkowa lektura na dziś to SCP-PL-293 oraz cała seria "Teoria Obwodów". Raport opisuje pierwsze spotkanie Fundacji ze światem Pogorzeliska, natomiast seria jest zbiorem opowiadań przedstawiających kolejno historię tego świata, opowiedzianą z punktu widzenia jednego z robotów Wielkiego Konstruktora oraz konkretnych retrospekcji.

Rzeczy, które musisz wiedzieć:

 • Jeżeli Twoja praca będzie odnosiła się do czasów wojny i towarzyszących jej walk, przeczytaj również SCP-PL-108 aby zapoznać się z działaniem wykorzystanego podczas niej Piołunu.
 • Jeżeli zamierzasz skupić się na okresie jej zakończenia i czasach po, możesz zaznajomić się z serią "Raporty Ekspedycji", które opisują bardziej szczegółowo i z punktu widzenia Fundacji poszczególne elementy tego świata.
 • Nie musisz skupiać się na postaciach z kanonu, tj, którymś z wynalazców oraz na ich osiągnięciach. Mogą być oni jedynie postaciami drugoplanowymi bądź nie musisz ich zawierać w ogóle, skupiając się na zupełnie innym wątku historii.
 • Jeżeli napiszesz, że Martyna je dżem na śniadanie, zbliża się wojna a gdzieś w gazecie jej ojciec wyczytał, że zbudowali robota, to jest jak najbardziej w porządku.

Prace nienależące do powyższych kategorii: Czyli cała reszta, dowolnie czerpiąca z fabuły kanonu. Pisz o tym, o czym chcesz.


Pytania i odpowiedzi

Dlaczego ten kanon jest taki wielowątkowy?

Ponieważ powstał z połączenia historii dwóch napisanych niezależnie prac, dopasowanych następnie do siebie pod względem fabularnym.

Czy muszę znać się na elektryce, żeby napisać dobre dzieło o wynalazku WK?

Nie, nie musisz. Sam czasem korzystam z wikipedii albo innych źródeł aby stworzyć rzetelny opis.

Czy oprócz WK, Sygnalisty i Mechanika byli jacyś inni wynalazcy?

Na pewno było ich sporo, ale z poziomu kanonu ich opisywanie jest zbędne. Jeżeli chcesz, możesz podjąć się napisania o jakimś, jednakowoż ta trójka jest jakby "najważniejsza".

Gdzie w tym alternatywnym świecie jest Polska?

Tam, gdzie była na początku XX wieku: pod zaborami. Po wojnie wszystkie kraje europejskie przestały istnieć.

Co z resztą świata?

Fundacja nie ma możliwości, aby dowiedzieć się o losach reszty świata w Pogorzelisku. Co w rzeczywistości się tam dzieje, jest dowolne do interpretacji. Wojna chemiczna na pewno wywarła duży wpływ na Ziemię, skoro toksyczne chmury do dzisiaj utrzymują się nad Europą.

Gdzie w tym wszystkim jest Fundacja?

Według kanonicznie zakładanego punktu widzenia i skutkującym jemu stanowi wiedzy "nasza" Fundacja nie posiada żadnych informacji dotyczących działalności "tamtej" Fundacji. Możliwe, że jej historia potoczyła się zupełnie inaczej i nie funkcjonuje z wiadomych przyczyn na terenie Europy lub w ogóle jej tam nie było/istniała inna podobna organizacja, o której istnieniu nie wiadomo.

Nadzorca kanonu

Kanon nadzoruje Jego Ekscelencja Imperator Wielki Elektryk Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace


Teoria Obwodów

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License