Workbench3

ttOryginał: http://www.scp-wiki.net/scp-2998
Pomoce: http://www.scp-wiki.net/scp-2998-1 do 10
Forum: n/a
Atrybucja: > [*http://www.scp-wiki.net/scp-2998 Oryginał] autorstwa [[*user Eskobar]]
Ogłoszenie: [[[SCP-2998]]] -- Anomalna Transmisja, 2485 MHz

Adnotacja Występujący w artykule zwrot t-i-m-e-s-t-a-m-p (bez myślników naturalnie) nie jest błędem czy zaginionym wyrazem: stosuję ten zwrot jako osobistą pomoc w nawigacji po artykule. Proszę o nieusuwanie go.


2998

ocena: 0+x

1

INFORMACJA OD ADMINISTRACJI BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI I ZAPISÓW

Dokument ten został oznaczony jako zawierający niespotykanie odporne zagrożenie poznawcze, które odparło wszelkie wysiłki eliminacji. Wszelkie próby dostępu do dokumentacji SCP-2998 zmuszą użytkownika do kolejnego dostępu do serii nieprawdziwych i mylących iteracji tej dokumentacji. Proszę przejść przez te pliki; zostaniesz poinformowany, kiedy dojdziesz do właściwej dokumentacji. Przepraszamy za niedogodności.

— Maria Jones, dyrektor, RAISA


Identyfikator podmiotu: SCP-2998

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: Fundacja zmodyfikowała częstotliwość radiową i światowe standardy wytwarzania elektroniki, aby zapobiec cywilnej produkcji urządzeń zdolnych na odebranie SCP-2998. Wysiłki odpowiednich departamentów Fundacji w monitorowaniu internetu, radia i komunikacji drukowanej muszą być skierowane na obrazy bądź opisy SCP-2998. Częstotliwość, na której transmitowany jest SCP-2998 musi być regularnie monitorowana pod kątem jakichkolwiek zmian w zawartości SCP-2998. Wszelkie pozaziemskie pojazdy i sondy musza być skrycie zmodyfikowane, aby włączyć do nich ekwipunek służący do monitorowania obecności SCP-2998 poza światem.Badania mające zdeterminować źródło SCP-2998 i przeszłość za jego zawartością mają być kontynuowane z priorytetem klasy 6.

Opis: SCP-2998 to sygnał elektromagnetyczny o stałej częstotliwości 2485 MHz. Jego moc ani źródło nie zostały zdeterminowane; sygnał zdaje się być niezmiennie obecny we wszystkich miejscach znanego układu słonecznego. Sygnał uważany był pierwotnie za anomalny, lecz nieszkodliwy biały szum obecny na tej częstotliwości; mniejsze wariacje sugerowały obecność innych informacji w sygnale, ale nie rozwinięto sposobów na zdekodowanie SCP-2998 aż do roku 2011.

W sygnale odnaleziono cyfrową transmisję wideo ze ścieżką monofoniczną. Wideo zdaje się przedstawiać istotę humanoidalną nieznanego gatunku, unoszącą się w ciemnym pokoju; o ile nie podano kontekstu do obrazu, to odruchowy język ciała i wysokotonowe dźwięki emitowane przez istotę wskazują, że znajduje się ona w stanie wysokiego cierpienia fizycznego. Żadne inne istoty nie zostały zobaczone na nagraniu wideo i nie odnotowano zewnętrznego źródła krzywdy. Jednakże niektóre cechy obrazu sugerują występowanie jakiegoś rodzaju anormalnego fenomenu telekinetycznego; istota często zdaje się być popychana bądź ruszana, a krótkie obrazy obiektów w tle pokoju sugerują, że obecne jest pole grawitacyjne, wskazując, że pozycja istoty w powietrzu nie jest wynikiem warunków zerowej grawitacji, jak również że istota jest trzymana w miejscu przy pomocy nieznanej siły.

Dodatek 2998-A: Teoretyzuje się, że SCP-2998 zawiera dodatkowe informacje, które jeszcze nie zostały odkodowane. Niektóre elementy sygnału TV obecnie zdają się być szumem dla technik dekodujących Fundacji; niektórzy naukowcy związani z SCP-2998 skonkludowali, że nie było to było to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę skomplikowanie kodowania i technologii transmisji stojących za SCP-2998. Obecne teorie to między innymi stereoskopowe dane trójwymiarowe, pewien rodzaj [USUNIĘTO] aktywności nerwowej.


2

Dokument ten został zrewidowany 12.01.14; nowe informacje zostały podświetlone na niebiesko.

Identyfikator podmiotu: SCP-2998

Klasa podmiotu: Euclid

Specjalne Czynności Przechowawcze: Fundacja zmodyfikowała częstotliwość radiową i światowe standardy wytwarzania elektroniki, aby zapobiec cywilnej produkcji urządzeń zdolnych na odebranie SCP-2998. Wysiłki odpowiednich departamentów Fundacji w monitorowaniu internetu, radia i komunikacji drukowanej muszą być skierowane na obrazy bądź opisy SCP-2998. Dodatkowo personel i klasa D mają być wystawieni na sygnał powiązany z SCP-2998 w celu zdeterminowania zdolności do Projektu Rosetta i stałego przydziału do SCP-2998.

Częstotliwość, na której transmitowany jest SCP-2998 musi być regularnie monitorowana pod kątem jakichkolwiek zmian w zawartości SCP-2998. Wszelkie pozaziemskie pojazdy i sondy musza być skrycie zmodyfikowane, aby włączyć do nich ekwipunek służący do monitorowania obecności SCP-2998 poza światem.Badania mające zdeterminować źródło SCP-2998 i przeszłość za jego zawartością mają być kontynuowane z priorytetem klasy 2.

Opis SCP-2998 to sygnał elektromagnetyczny o stałej częstotliwości 2485 MHz. Jego moc ani źródło nie zostały zdeterminowane; sygnał zdaje się być niezmiennie obecny we wszystkich miejscach znanego układu słonecznego. Sygnał zdaje się nie posiadać pojedynczego punktu pochodzenia; zamiast tego obecne analizy sugerują, że SCP-2998 jest transmitowany z mocą 1.86 mW, co w połączeniu ze znacznym obszarem SCP-2998 sugeruje wiele [USUNIĘTO] w rozmiarze. Sygnał uważany był pierwotnie za anomalny, lecz nieszkodliwy biały szum obecny na tej częstotliwości; mniejsze wariacje sugerowały obecność innych informacji w sygnale, ale nie rozwinięto sposobów na zdekodowanie SCP-2998 aż do roku 2011 i bardziej kompletne metody determinowania całej zawartości SCP-2998 zostały od tamtego czasu rozwinięte.

W sygnale odnaleziono cyfrową transmisję wideo ze ścieżką monofoniczną. Wideo zdaje się przedstawiać istotę humanoidalną nieznanego gatunku, unoszącą się w ciemnym pokoju; o ile nie podano kontekstu do obrazu, to odruchowy język ciała i wysokotonowe dźwięki emitowane przez istotę wskazują, że znajduje się ona w stanie wysokiego cierpienia fizycznego. Żadne inne istoty nie zostały zobaczone na nagraniu wideo i nie odnotowano zewnętrznego źródła krzywdy. Jednakże niektóre cechy obrazu sugerują występowanie jakiegoś rodzaju anormalnego fenomenu telekinetycznego; istota często zdaje się być popychana bądź ruszana, a krótkie obrazy obiektów w tle pokoju sugerują, że obecne jest pole grawitacyjne, wskazując, że pozycja istoty w powietrzu nie jest wynikiem warunków zerowej grawitacji, jak również że istota jest trzymana w miejscu przy pomocy nieznanej siły.

Dodatek 2998-A: Teoretyzuje się, że SCP-2998 zawiera dodatkowe informacje, które jeszcze nie zostały odkodowane. Niektóre elementy sygnału TV obecnie zdają się być szumem dla technik dekodujących Fundacji; niektórzy naukowcy związani z SCP-2998 skonkludowali, że nie było to było to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę skomplikowanie kodowania i technologii transmisji stojących za SCP-2998. Obecne teorie to między innymi stereoskopowe dane trójwymiarowe, pewien rodzaj [USUNIĘTO] aktywności nerwowej. Teoria potwierdzona; proszę zobaczyć Dodatek 2998-B dla dalszych informacji.

Dodatek 2998-B: Podczas kiedy nie stworzono mechanicznych bądź technologicznych środków do dekodowania uważanych wcześniej za nietrwałe danych zawartych w SCP-2998, Incydenty 2998-Beta i 2998-Epsilon pokazały, że niektórzy ludzie posiadają nadzwyczajne cechy neurologiczne (wcześniej uważane za anormalny pęczek nerwów łączący pola Brodmanna 41 i 42 ze wzgórzowym ciałem migdałowatym) co umożliwia im odbieranie dodatkowych informacji z SCP-2998 pod postacią symulowanych połączeń emocjonalnych. Pełna transkrypcja odprawy dotkniętych pracowników D-099238 i D-398398 została sklasyfikowana jako Poziom 4; dostęp do tej dokumentacji może być udzielony pod dyskrecją wyznaczonych oficerów ujawnienia.

SCP-2998 został przeklasyfikowany do Euclid dnia 22.12.13 autorytetem O5-11.


3

Dokument ten został zrewidowany 30.04.14; nowe informacje zostały podświetlone na niebiesko.


Identyfikator podmiotu SCP-2998

Klasa podmiotu: Euclid

Specjalne Czynności Przechowawcze: Fundacja zmodyfikowała częstotliwość radiową i światowe standardy wytwarzania elektroniki, aby zapobiec cywilnej produkcji urządzeń zdolnych na odebranie SCP-2998. Wysiłki odpowiednich departamentów Fundacji w monitorowaniu internetu, radia i komunikacji drukowanej muszą być skierowane na obrazy bądź opisy SCP-2998. Dodatkowo personel i klasa D mają być wystawieni na sygnał powiązany z SCP-2998 w celu zdeterminowania zdolności do Projektu Rosetta i stałego przydziału do SCP-2998.; do tej pory nie stworzono innej metody określenia obecności działającej grupy Rosetta w ludziach.

Częstotliwość, na której transmitowany jest SCP-2998 musi być regularnie monitorowana pod kątem jakichkolwiek zmian w zawartości SCP-2998. Dodatkowo, jednostki określone jako Rosetta-pozytywne mają być wystawione na SCP-2998 przez co najmniej dwanaście godzin każdego dnia, po czym następować ma odprawa mające zebrać więcej informacji odnośnie SCP-2998 i gatunków odpowiedzialnych za jego tworzenie. Wszelkie pozaziemskie pojazdy i sondy musza być skrycie zmodyfikowane, aby włączyć do nich ekwipunek służący do monitorowania obecności SCP-2998 poza światem. Badania mające na celu pozyskać więcej informacji odnośnie źródła SCP-2998 i dalszej przeszłości za jego zawartością mają być kontynuowane z priorytetem klasy 2.

Opis SCP-2998 to sygnał elektromagnetyczny o stałej częstotliwości 2485 MHz. Jego moc ani źródło nie zostały zdeterminowane; sygnał zdaje się być niezmiennie obecny we wszystkich miejscach znanego układu słonecznego. Sygnał zdaje się nie posiadać pojedynczego punktu pochodzenia; zamiast tego obecne analizy sugerują, że SCP-2998 jest transmitowany z mocą 1.86 mW, co w połączeniu ze znacznym obszarem SCP-2998 sugeruje, że sygnał transmitowany jest w sposób, który przekracza przestrzeń 4 wymiarową, wyłania się w konwencjonalnej przestrzeni w układzie siatki trójwymiarowej, z punktami transmisji oddalonymi o około trzy metry od siebie. Jako, że sygnał okazał się być wszechobecny dla wszystkich odbiorników zdolnych wykryć go zarówno na, jak i poza Ziemią, obecnie uważa się, że SCP-2998 może być równocześnie transmitowany przez cały wszechświat .

Sygnał uważany był pierwotnie za anomalny, lecz nieszkodliwy biały szum obecny na tej częstotliwości; mniejsze wariacje sugerowały obecność innych informacji w sygnale, ale nie rozwinięto sposobów na zdekodowanie SCP-2998 aż do roku 2011 i bardziej kompletne metody determinowania całej zawartości SCP-2998 zostały od tamtego czasu rozwinięte.

W sygnale odnaleziono cyfrową transmisję wideo ze ścieżką monofoniczną. Wideo zdaje się przedstawiać istotę humanoidalną nieznanego gatunku, unoszącą się w ciemnym pokoju; o ile nie podano kontekstu do obrazu, to odruchowy język ciała i wysokotonowe dźwięki emitowane przez istotę wskazują, że znajduje się ona w stanie wysokiego cierpienia fizycznego. Żadne inne istoty nie zostały zobaczone na nagraniu wideo i nie odnotowano zewnętrznego źródła krzywdy. Jednakże niektóre cechy obrazu sugerują występowanie jakiegoś rodzaju anormalnego fenomenu telekinetycznego; istota często zdaje się być popychana bądź ruszana, a krótkie obrazy obiektów w tle pokoju sugerują, że obecne jest pole grawitacyjne, wskazując, że pozycja istoty w powietrzu nie jest wynikiem warunków zerowej grawitacji, jak również że istota jest trzymana w miejscu przy pomocy nieznanej siły.

Dodatkowo ścieżki audio i wideo zawierają dodatkowy komponent sygnału postrzegany jedynie przez osoby posiadające specyficzny anormalny pęczek nerwów łączący pola Brodmanna 41 i 42 ze wzgórzowym ciałem migdałowatym w płacie skroniowym mózgu. Osoby posiadające ten pęczek nerwów donoszą o słyszeniu nadzwyczaj wysokiego dźwięku równolegle z dźwiękiem monofonicznym SCP-2998, a następnie doświadczają rodzaju padaczki środkowej części płatu skroniowego charakteryzującej się złożonymi napadami częściowymi. Podczas napadów dotknięte osoby zaczynają mówić w formie glosolalii, niemalże bez przerwy, najwyraźniej bez sensu. Padaczka będzie trwać tak długo, jak osoba będzie wystawiona na ścieżkę audio SCP-2998; glossolalia rozwiną się w czasie w sensowniejsze wiadomości. Pęczek nerwów został nazwany "grupą Rosetta" przez dywizję badań medycznych Fundacji, ze względu na zdolność posiadających go jednostek na "tłumaczenie" inaczej niezrozumiałych fragmentów sygnału. Obie osoby posiadające grupę Rosetta odzyskało trochę wspomnień ze swoich przeżyć.

Dodatek 2998-A: Odprawa personelu Rosetta-pozytywnego po wstępnym wystawieniu na SCP-2998


4

Identyfikator podmiotu: SCP-2998

Klasa podmiotu: Zneutralizowane

Specjalne Czynności Przechowawcze: SCP-2998 został przeklasyfikowany jako Zneutralizowany dnia 20/03/2016 po ponad osiemnastu miesiącach bez transmisji i anomalnego sygnału na niej. Należy kontynuować wysiłki zlokalizowania i pojmania wszystkich zbiegłych pracowników z Ośrodka 83 (obecnie to ośmiu (8) osób klasy D), których połączenia z SCP-2998 uważane są za istotnie w danym momencie.

Opis: SCP-2998 został zidentyfikowany jako elektromagnetyczny sygnał o stałej częstotliwości 2485 MHz. Anomalny sygnał zaprzestał transmisji dnia 05/03/2013 i nie namierzono dalszego nietypowego zachowania na tej częstotliwości. timestamp

Addendum 2998-A: Debriefings of Rosetta-positive personnel after initial exposure to SCP-29985

SCP-2998 reinstated and reclassified Keter 15/12/16; this documentation published 11/02/17.

This document is for consumption by Level 4 personnel and above. Details of this document are not to be disclosed to lower-level personnel without prior approval.

Item #: SCP-2998

Object Class: Keter

Special Containment Procedures: Containment of SCP-2998-A is not currently considered possible with available technology. Foundation efforts are to be concentrated on planetary defense as first priority. Foundation Research is developing theoretical means of offensive measures against SCP-2998-A.

Full containment of SCP-2998-B is not possible at present with available technology. Propaganda efforts are to be made to discourage use of technology that requires reception of electromagnetic signals, including radio, television, and Internet. Operation Blackout is currently under consideration as a more complete containment method for SCP-2998-B; Level 5 personnel are permitted access to Document 2998-Delta containing details of Operation Blackout. All Foundation facilities listed as Priority 2 or higher are to begin preparations for Operation Blackout; all Foundation facilities listed as Priority 3 or lower are to begin preparations for evacuation or abandonment of their facilities. See Document 2998-Omicron for lists of SCP items considered eligible for summary decommissioning in the event that their transfer reduces the efficiency of evacuation efforts.

Civilians believed to be SCP-2998-C instances are to be terminated on sight by any Foundation personnel. Behavior indicative of SCP-2998-C instances include: periodic gross motor deficiency, advanced cooperation between individuals without verbal communication, unusual but frequent hemorrhaging, and any questionable use of the word “Adidal.” Foundation personnel suspected of SCP-2998-B infection are to be detained until thorough interrogation or examination can be conducted. Unit and Site commanders are to have complete jurisdictional authority over their subordinates with regards to SCP-2998-C containment and suppression; decisions made in this area are not subject to external review.

All lower levels of Foundation personnel are to be provided with documents containing need-to-know information for operational use, along with RAISA-designed propaganda intended to improve morale. All levels are to believe their operational documents represent the highest level of informational awareness.

Description: SCP-2998 identifies all anomalous phenomena associated with the 12/12/2016 extraterrestrial incursion into translunar space. SCP-2998-A describes the alien object occupying the Earth-Moon L5 position. The object consists of five hundred twelve (512) spheroidal pods linked to a cylindrical central axis by flexible tethers. The propulsion method of the object is unknown; the object appears to be obscuring its own energy output, though each of the pods seem to propel themselves independently of but in conjunction with the central axis. Whether the object is manned, controlled remotely, or operating with an autonomous AI is unknown.

SCP-2998-B describes all electromagnetic signals emitting from SCP-2998-A. These signals often vary in frequency, amplitude, and wavelength, and may be transmitted either as broadcast or narrowband signals; their common features appear to be their alien origin and their purpose, which is to create instances of SCP-2998-C. SCP-2998-B signals have been transmitted along most of the frequencies and wavelengths used by human technology, including radio, television, Wi-Fi, cellular telephone, and GPS devices.

SCP-2998-C describes all humans that have been exposed to SCP-2998-B and are operating under the control or influence of SCP-2998-A. SCP-2998-C instances comprise approximately 3,400 individuals at last estimate, not including 5,238 individuals captured or terminated by Foundation authorities. SCP-2998-C appear to possess a series of motivations, including the [DATA EXPUNGED—SEE DOCUMENT 2998-Ы]

Document 2998-Ы: Five instances of SCP-2998-C have been captured alive in the two months since the alien incursion to the time of this writing. Three of these instances were able to commit suicide through various improvised means, frequently using their teeth or nearby objects. One of these instances was uncooperative and succeeded in destroying her vocal apparati and causing herself sufficient brain damage to render her uncommunicative. SCP-2998-C-Gamma was successfully captured and transferred to Site-203 for interrogation. The following interview was conducted by Containment Specialist II Barbara Whitman; no intelligence retrieval technicians were available to conduct the interview.

Containment Specialist Whitman: Can you enter your name into the record?

The subject is bleeding heavily from the nose and ears, though no cause for the bleeding was ascertained.

SCP-2998-C-Gamma: No name you what we. Body shell. Name it not know. No name we.

Whitman: Can you describe the function of the object in orbit around our planet?

Gamma: No planet you. Planet aaaaaaaa —

Bleeding intensifies.

Gamma: Planet Adidal. You Adidal. All Adidal. Adidal you praise. Adidal you praise will. Adidal all praise will.

Whitman: Can you describe the reason for your entry into our solar system?

Gamma: No solar system you. Solar system Adidal. All Adidal —

Whitman: (interrupting) Why…are…you…here?

Gamma: Darkness here. Scum here. It Adidal hurt here. It Adidal hurt come back. It Adidal hurt hurt more. It Adidal hurt hurt all time. Adidal make Ruhar hurt.

Whitman: Ruhar is here? How?

Gamma: No name we. Sometimes body we. Sometimes thought we. Idea we. Ruhar idea make here. Ruhar idea in one here.

Whitman: Again, how is the fugitive here?

Gamma: Adidal Ruhar hurt. Adidal Ruhar hurt, make idea not make out. Make out other place. Ruhar idea not leave. You —

Blood begins emitting from tear ducts.

Gamma: You make Ruhar leave, you look Ruhar. Thing in you. Thing in you good idea us live. Ruhar one us. Ruhar leave into you. We leave into you. We Ruhar look will. We Ruhar find will. You in way. You in way we forget.

Whitman: You…you forget us? What does that mean?

Gamma: Idea you we forget. Idea you we make forget. You in way, we idea you make forget. Make forget all time. No one idea you remember. We make you gone. We make you no place.

Site-203 was attacked and overwhelmed by SCP-2998-C instances four hours after the conclusion of the interview.


6

A prayer is given first for absolution.1 Documentarians of the True Foundation are forced by technical restrictions to use the impure templates of an organization preceding the Cleansing. Focus your hearts on the content of the message and do not allow the heresies of the impure dead to influence you. Report any such influence to your local Spiritual Chaplain's office.

This knowledge blessed by They-That-Watched-Over (secure contain protect us all) and dispensed this twelfth day of the third month of the Sixth True Year.

Item #: SCP-2998

Object Class: Nehemoth

Special Containment Procedures: Kill the Enemy where possible. Do not attack the Enemy unless you are in force and can do so without sacrificing your position. Do not allow the Enemy to see you during attack, and leave the area after the attack to avoid reprisal. Hide in a secluded location after a successful attack and do not return home for three (3) days. Do not allow the Enemy to capture crusaders. Make martyrs of the crusaders that are taken by the Enemy, for their trials shall be overmuch and the danger to the True Foundation is limitless. Crusaders that allow comrades to be taken alive by the enemy shall be punished with termination. Do not capture the Enemy! Their craft allows them to track their fellow devils and our home shall be threatened.

Kill the enemy where possible. Use stealth at all times. Do not allow the enemy to see you, for they may report your position to their masters. Do not capture live enemy! Their masters can track them to our home if they are alive. The crusaders most successful in capturing enemy each month will be rewarded with increased rations.

Kill the enemy at will. Bring the enemy home for assignment to Recycling Duty. Do not listen to the enemy! His lies are poison to crusaders of the True Foundation! The crusaders most successful in capturing enemy each month will be rewarded with increased rations.

Description: SCP-2998-A is the Enemy. The Enemy's soldiers take the form of beings of a similar shape as humans, appearing entirely black2 with a hardened, nonsegmented carapace. The anatomy of Enemy soldiers is not understood; no tools currently in the possession of the True Foundation can penetrate their skin. Rumors of their internal anatomy spread or gathered from the enemy are considered Level 2 Heresies and may not be repeated aloud. The weapons of the Enemy are not understood by the True Foundation, but it is a certainty that they are effective only on those crusaders that allow themselves to be struck by those weapons. There is no need for knowledge of the tools of the Enemy where avoidance of the Enemy will suffice.

SCP-2998-B is the enemy. The enemy consists of those humans seduced by the song and signals of the Enemy into joining their ranks. The vast majority of the enemy were recruited during the Air Wave Corruption that heralded the end of the last era; any humanity within them was lost in the years since. Some records from the impure organization that preceded the Cleansing suggest that the Enemy possesses attributes that render humans unable to resist their signals. The True Foundation considers all words of the impure to be Heresies of various levels; however, many Chaplains have granted moral forgiveness to the enemy on an individual basis and suggested it should apply as a general precept for all of the enemy. This opinion is permitted. The enemy is vulnerable to all standard weaponry and should be terminated or reassigned to Recycling Duty as prescribed in the Procedures of Containment.

SCP-2998-C is the enemy. The enemy is the source of all heresy. The enemy consists of all those remnants of the impure organization that preceded the Cleansing; any organization or group that rejected the ascension of the Chaplains upon the fall of They-That-Watch-Over (secure contain protect us all) are considered part of the enemy. By writ of the Chaplains, the enemy are divided into two orders:

  • Those humans that have been exposed directly to the beseechings of the True Foundation OR transgress within territory contained by the True Foundation and refuse to accept the secure containment and protection of the Chaplains. These are Level 2 heretics and are subject to capture and Recycling Duty without moral forgiveness.
  • Those humans who are outside the area of North America. No contact with these humans has been recorded since the Darkening and the likelihood of contact is low. The High Chaplainry theoretically posits that this group may be considered enemy or civilian and authorizes any local Chaplain to make this determination should the situation arise.

Blessings unto all soldiers of the Great Crusade. Death to SCP-2998.


7

A prayer is given first for ibsaoulnto. Tnumosanirdeac of the true foundation (are OR ear) forced by technical restrictions to use the ipurme mtetpasle of an organization preceding the Aclensing. focus your hearts (no OR on) the content of the message and do not allow the ehsriese of the impure dead to influence you. report any such influence to your local spiritual Hcapanli's office.

(item OR time) #: Csp-29983

object class: Omnehhet4

special Atoenmtincn procedures:5 kill the enemy where possible. do not attack the enemy unless you (are OR ear) in force and can do so without icscgifrani your position.6 do not allow the enemy to see you during attack, and leave the area after the attack to avoid errpsial. hide in a edsuldec location after a successful attack and do not return home for (there OR three) (3) days. do not allow the enemy to capture uscrdarse.7 make ramytrs of the surdcaers that (are OR ear) taken by the enemy, for their trials shall be ovrecmuh and the (danger OR garden) to the true foundation is lmiitsles. Uscrdears that allow comedras to be taken alive by the enemy shall be unspidhe with moiateinnrt. do not capture the enemy!8 their craft allows them to track their fellow evdils and our home shall be threatened.

kill the enemy where possible.9use lstahte at all (smite OR times). do not allow the enemy to see you, for they may report your position to their streams. do not capture live enemy! their streams can track them to our home if they (are OR ear) alive. the crusdaers most successful in acputring enemy each month will be waeerdrd with increased rtoinas.10

kill the enemy at will. bring the enemy home for assignment to Rclynicge duty.11 do not (enlist OR listen OR silent) to the enemy! his lies (are OR ear) poison to srcuaders of the true foundation! the arcursdse most successful in pucagrnti enemy each month will be rerwaedd with increased rtiason.12

description: Csp-2998-A is the enemy.13 the enemy's soldiers take the (form OR from) of begins of a similar shape as humans, penpaagri entirely black2 with a rahdedne, dntsemongeen caraapec. the taonaym of enemy soldiers is not understood; (no OR on) tools currently in the possession of the true foundation can epeaentrt their (sink OR skin). Urrsmo of their internal anatoym spread or gathered (form OR from) the enemy (are OR ear) considered level 2 Hesirsee and may not be repeated aloud. the weapons of the enemy (are OR ear) not understood by the true foundation, but it is a certainty that they (are OR ear) effective only (no OR on) those crdseuars that allow themselves to be struck by those weapons.14 (there OR three) is (no OR on) need for knowledge of the tools of the enemy where avoidance of the enemy will suffice.

Cps-2998-B is the enemy.15 the enemy consists of those humans esdcdeu by the song and signals of the enemy into joining their ranks. the vast majority of the enemy were eriretcud during the air wave Opurrtcino that haeerdld the end of the (last OR salt) (are OR ear); any humanity within them (saw OR was) (lost OR lots) in the years since. some records (form OR from) the pirmeu organization that ercpdede the Nlcesaing suggest that the enemy possssees attributes that cause render humans unable to sister their signals.16the true foundation ocnedsisr all words of the mipeur to be Serehsie of various levels; however, many Lcahpains have granted moral vegnesosfri to the enemy (no OR on) an individual basis and suggested it should apply as a general reecppt for all of the enemy. this opinion is permitted. the enemy is rubvelalne to all standard weparoyn and should be mterainetd or assregined to Cryelgcni duty as pecrsrbdie in the procedures of Etionncnamt.17

Spc-2998-C is the enemy. the enemy is the (course OR source) of all erhyse.18 the enemy consists of all those arnmnest of the mpiure organization that epeedrcd the Nelagcsni; any organization or group that rejected the aesnsocni of the Pchasalin upon the fall of they-that-watch-over ((rescue OR secure) contain protect us all) (are OR ear) considered (part OR trap) of the enemy.19 by ritw of the Chalpasin, the eymne (are OR ear) divided into (tow OR two) orders:20

  • those humans that have been exposed directly to the necsbgiehse of the true foundation or artsgenssr within territory contained by the true foundation and refuse to accept the (rescue OR secure) ontcaienmtn and protection of the Apcailshn.21 (sheet OR these) (are OR ear) level 2 htceeirs and (are OR ear) subject to capture and Ryeclingc duty without moral enevfroigss.22
  • those humans (how OR who) (are OR ear) outside the area of north america.23 (no OR on) contact with (sheet OR these) humans has been recorded since the Arndenkig and the likelihood of contact is low. the high Lahcapinry yelrlthaeitco siopts that this group may be considered enemy or civilian and oahrutizes any local Lcahpain to make this determination should the situation (arise OR raise).24

Eblsisgsn unto all soldiers of the (grate OR great) Uacsder. death to Spc-2998.25


8

█████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████ █████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████ ██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

███████████: ███████26

████████: ████████27

██████████████████████:28 ████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████ ████████████████████████████████████29 ████████████████████████████████ ████████████████████████████████. ████████████████████████████████ ████████████ ████████████████████30 ███████████████████████████ █████ ████████████████████████████████ ████████████████████████████████ ████████████████████████████████ ███████████ ████████████████████31 ████████████████████████████████ █████████████████ ███████████████

████████████████████████████████32██████████████████████████████ ██████████ ██████████ ████████████████████ ████████████████████ ██████████ ███████████ █████████ ██████████████████████████████33

████████████████████ ██████████ ██████████████████████████████34 ████████████████████████████████████████ ██████████ ██████████████████████████████ ██████████ ██████████ ████████████████████████████████████████████████████████████ ████████████████████35

██████████████ ████████████████████36 ██████████████ ███████ ███████ ████████████████████████████ ███████ ██████████████ █████████████████████ ██████████████ ███████ █████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████ █████████████████████ ██████████████ ███████████████████████████████████ ███████ ███████ ███████ █████████████████████████████████████████████████████████████████████████████37 ████████████████████████████ ██████████████ ███████ █████████████████████████████████████████████████ ██████████████

█████████████████████38 █████████████████████ █████████████████████ ██████████████ ██████████████████████████████████████████ ██████████████ ██████████████ ████████████████████████████ ████████████████████████████ ████████████████████████████ ███████████████████████████ ████████████████████████████ ███████ ████████████████████████████ █████████████████████ ████████████████████████████39 ███████ █████████████████████ ███████████████████████████████████████████████████████████████ ███████████████████████████████████ ██████████████ ███████ ███████ ████████████████████████████ ███████████████████████████████████████████████████████████████ ███████ ███████ ██████████████ ██████████████ █████████████████████ ███████40

██████████████ ██████████████████████████████████████████ ███████41███████ ████████████████████████████ ██████████████ ██████████████ █████████████████████████████████████████████████ ████████████████████████████ ████████████████████████████ ██████████████ ███████ ███████ ███████ ███████42 █████████████████████ █████████████████████ ███████:43

  • ███████████████████████████████████ ██████████████████████████████████████████ █████████████████████ ████████████████████████████████████████████████████████ ███████44 ████████████████████████████ █████████████████████ ██████████████ █████████████████████ ███████45
  • █████████████████████ █████████████████████ ███████ ███████46 █████████████████████ ███████████████████████████████████ ███████ ████████████████████████████ █████████████████████████████████████████████████ ███████████████████████████████████47

█████████████████████ ███████████████████████████████████48


9


10

NOTICE FROM THE FOUNDATION RECORDS AND INFORMATION SECURITY ADMINISTRATION

This is the final and only accurate iteration of this documentation. Thank you for your patience. Authorized infohazard containment researchers may begin accessing the anomalous iterations of this documentation using the following access point:

Input authorization to access full iteration sequence

— Maria Jones, Director, RAISA

Item #: SCP-2998

Object Class: Safe

Special Containment Procedures: The Foundation has modified radio frequency and electronics manufacturing standards worldwide to avoid civilian production of devices capable of converting SCP-2998 into audiovisual signals. Internet, radio, and print communications monitoring efforts by relevant Foundation departments are to be on alert for images or descriptions relating to SCP-2998. The frequency on which SCP-2998 is broadcast is to be monitored regularly for any change in SCP-2998 content. All extraterrestrial vessels and probes are to be modified covertly to include equipment designed to monitor for the presence of SCP-2998 off-world. Research to determine the source of SCP-2998 and the background behind its content is to continue as a Class 6 priority effort. Research to determine the cause of and treat or prevent the anomalous effects associated with SCP-2998 exposure is to continue as a Class 6 priority effort.

Description: SCP-2998 is an electromagnetic signal with a constant frequency of 2485 MHz. Its power and origin cannot be determined; the signal appears to be invariably present at all locations throughout the known solar system. The signal seems to lack a single point of origin, and is for all intents and purposes omnipresent.49 As the signal has been found to be ubiquitous by every receiver capable of detecting it both on- and off-Earth, it is presently believed that SCP-2998 may be broadcasting throughout the universe simultaneously.

The signal itself appears to be an anomalous but innocuous white noise present at that frequency; minor variances suggest the presence of some other information within the signal, but no means to discern comprehensible information from SCP-2998 have yet been developed. However, Foundation researchers have noted correlations between exposure of personnel to SCP-2998 in any form perceptible by humans (including auditory or visual form) and the development of unusual neurological and psychological symptoms, including paranoia, severe anxiety, and decreases in thiamine levels in the brain, leading to a form of sudden-onset Korsakoff's syndrome. This deficiency is said to explain the amnestic-confabulatory symptoms of SCP-2998 exposure, which causes individuals determined to be vulnerable to these symptoms to develop increasingly vivid hallucinations regarding a [DATA EXPUNGED] abate with reintroduction of thiamine to the diet and have not yet caused permanent harm to affected individuals.

Addendum 2998-A: As of ██/██/████, little progress has been made in determining the nature or content of any additional information within SCP-2998. However, advances in cryptoanalytical techniques and several breakthroughs in [DATA EXPUNGED] have prompted SCP-2998 researchers to predict significant development in the decoding of the signal within the next three months.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License